öyküm çelik

1980 yılında doğdum.

 
İzmir Yunus Emre Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde okudum.
 
Sporun ve sanatın farklı alanlarını deneyimleyerek büyüdüm. Paraşüt,sörf ve yelken gibi adrenalin sporlarına özel ilgim korkularım ve cesaretimle aynı anda karşılaşmama alan yarattı.
 
Yaşamın, varoluşun anlamına dair derin merakım ve coşkulu öğrenme arzum hep vardı.
 
Yogaya 2002 yılında Alper Bayraktar ile başladığımda hırslı kariyer hedefleri olan bir mühendislik öğrencisiydim. Ve yoganın hayatımda yaratacağı etkilerin henüz farkında bile değildim.
 
Çok düzenli yoga yaptığım ve ara verdiğim dönemler olsa da; özellikle mühendislik yıllarım sırasında yoganın iş hayatımda çok faydasını gördüm. 20’li yaşlarımda NLP,Reiki vb birçok farklı tekniğe ilgi duydum ve pratik ettim.
 
Üniversite yıllarımda yazları ailemin restoranında çalışmak iletişim ve girişimcilik anlamında bana önemli deneyimler kazandırdı.
 
2005-2010 yılları arasında Olmuksa Sabancı Int.Paper Ambalaj’da Kalite Alanında severek çalıştım. Bu dönem bana iş ve yönetim anlamında gelişim sunmakla beraber Aysim Altay ile Davranış Bilimleri’ne dair güçlü eğitimler almama fırsat yarattı.
 
Yogaya ilgim; hayatımdaki zorlayıcı dalgaların etkisiyle daha da arttı ve 2008 yılından itibaren yoga ve meditasyon günlük hayatımın bir parçası oldu.
 
Aynı yıllarda Yoga Akademi’den eğitim aldım.
 
İşitme engelli çocuklar için “Engelli Değil Yelkenli” Projesi’nde gönüllü olarak nefes ve yoga duruşları öğretme deneyimim beni çok etkiledi.
 
2010 yılında yoga hocası olmak üzere işimden ayrıldım.
 
2011 yılında Sade Yoga’yı kurdum.
 
Zeynep Aksoy ile 200 saatlik Hatha Yoga Temel Hocalık Eğitimi’ni ve sonrasında Mey Elbi ile 150 saatlik İleri Seviye Vinyasa Hocalık Eğitimi’ni tamamladım. Defne Suman ile Shadow Yoga, Çağ Rical Gürle ile Asana ve Nefes, Berra Sertel ile Yin Yoga, Meghan Currie ile Vinyasa Yoga çalıştım.
 
2012 yılında Svagito Liebermeister’in Aile Dizimi 1. Modül Eğitimi’ne ve Travmaları Şifalandırmak(Somatik Deneyimleme) Workshop’una katıldım. Sonrasında Zeynep Sevil Alan Güven ile Aile Dizimi çalışmalarına devam ettim.
 
2014 yılında Carlos Pomeda’dan aldığım Modern Yaşam için Yoga Bilgeliği Eğitimi yoga ve meditasyon anlayışımı bambaşka bir yöne taşıyan etkileyici bir deneyimdi.
 
Sade Yoga’daki eğitim ve atölye çalışmalarından faydalanmanın yanı sıra; farklı hocalarla eğitimlerimi sürdürüyorum.
 
Yelken; hayatımda önemli bir yer kaplıyor. Yarışlarda ve seyirde rüzgara, doğanın sunduğu tüm değişken şartlara uyumlanırken; çok etkili bir An’da olma pratiği sunuyor. Meditasyonda zihin ve nefes ilişkisini yelken üzerinden anlattığım yeni projem için heyecanla çalışıyorum.
 
Yoga ve Meditasyon sayesinde hayatla, kendimle ve insanlarla ilişkimdeki dönüşümü açıkça görüyor olmak; iyi bir yoga öğrencisi olarak coşkumu hep taze tutuyor. Yoga rekabetçi kişiliğimi dengelememe yardım ederken; aynı zamanda bana hayatın içine dalmayı, keşfetmeyi, tatmin olmayı ve tat almayı öğretiyor.
 
Kendi pratiğimden yola çıkarak Hatha Yoga, Vinyasa, Yin Yoga ve Meditasyon dersleri veriyorum. Profesyonel yaşamımdaki deneyimimden faydalanarak Ofis Çalışanları için Yoga derslerimi dönem dönem şirketler için uyguluyorum.
 
Sade Yoga ve derslerim; benim için paha biçilmez bir öğrenme, keşfetme ve deneyim alanı.
 
Bu alanı benim gibi coşkulu yoga öğrencileriyle paylaşmaktan dolayı şükran duyuyorum.
 
2015 yılı Ocak ayında sunmaya başlayacağım Temel Yoga Hocalık Eğitimi ile Sade Yoga’nın yeni yoga hocaları ile buluşacak olmaktan mutluluk duyuyorum.
 
Yoga’da buluşmak üzere!
 
 Sevgi ve şükranla.
 
 
 
Öyküm Çelik